Výběr techniky

Protože se mi hromadí dotazy, jaký fotoaparát vybrat na focení psů, rozhodla jsem se napsat takový stručný manuál, abych nemusela každému psát zvlášť.
Jestli si představujete, že vám fotograf řekne na otázku „Co koupit“, odpoví, Kup si Canon Eos 6D a k tomu Canon 50 mm, f 1,8, tak takhle to opravdu nejde.
Kupujete si stroj za několik tisíc a bylo by vhodné, si opravdu dobře vybrat a vyvinout trochu snahy na to, abyste získali pár informací o tom, co vlastně kupujete…
A hlavně, nikdo si potom nevezme na triko to, že budete nespokojení s výběrem, který vám někdo doporučil…
Je to jako se vším, musíte se informovat a číst…

CANON nebo NIKON?
Je to jako si vybírat mezi BMW a Mercedesem. Každý je zastáncem něčeho jiného, každý má jiné zkušenosti a každý preferuje něco jiného.
Já osobně nemám s Nikonem žádné zkušenosti, takže nemohu porovnat výhody a nevýhody těchto dvou značek.
Jestli nevíte, zda Canon, či Nikon, stačí si zadat do Googlu „Canon nebo Nikon“ a vyjede vám spoustu článků, které si můžete pročíst a na jejich základech si fotoaparát vybrat.

JAKOU POŘÍDIT ZRCADLOVKU?
Neporadím vám, jestli si máte koupit Nikon D7100, nebo Canon Eos 7D…
Jednak se v Nikonech nevyznám a v tom číslování už vůbec ne a za druhé, neznám všechny typy těl a jejich výhody/nevýhody…
Jak si vybírám zrcadlovku já? Čtu recenze…
Ideálně si najeďte na megapixel.cz, kde vidíte aktuální nabídku zrcadlovek a jejich těl a podle vašich finančních možnostíe si vyberte. Můžete si tam i jednotlivé fotoaparáty porovnat…
Pokud začínáte, myslím si, že je zbytečné kupovat si hned nejdražší fotoaparáty, ale stačí vám investovat cca 10- 15 tisíc do těla. Záleží také, jak intenzivně chcete fotit a jak se tomu chcete věnovat.
Pokud to chcete mít i jako případný přivýdělek do budoucna a chcete se focení víc věnovat, je jasné, že do výbavy investujete víc oeněz, než někdo, kdo si bude chtít jen vyfotit děti a psy na dovolené :)
Když se podíváme do Canonu, kterému trochu rozumím, tak pro začátečníka nefotografa bych doporučovala např. těla z „tisícovkové“ řady…
Pokud jste začátečník, ale víte, že byste se chtěli focením zabývat do budoucna více, sáhněte po novějších „desítkových“ řadách…
A pokud máte peníze, nic vám nebrání sáhnout i do „jednociferných“ řad…
U Nikonů je to číslování jiné, nicméně sami poznáte podle ceny, co je vyšší a co nižší řada…
Máte možnost si také vybrat mezi full frame a APS-C snímačem. Full frame jsou obvykle dražší zrcadlovky, které fotí na velikost kinofilmového políčka.
Jednodušše řečeno – mají širší záběr, než APS-C  (crop), což je výřez.
Full-frame se hodí na portréty, krajiny, makro a APS-C se hodí zase na objekty, které chcete přiblížit – většinou na pohyb…

OBJEKTIV JE DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ TĚLO
Dobré sklo je základ. Můžete mít špičkové tělo a setový objektiv a nevyfotíte hezkou fotku, ani když se postavíte na hlavu.
Takže má rada zní, investujte raději do objektivů.
A jaký objektiv zvolit?
Čím nižší má objektiv světelnost, tím lépe… Světelnost se značí písmenkem „f“.
Pokud se mě někdo zeptá na základ, tak doporučuji na psy Canon 70 – 200, f 2,8 , popřípadě f 4 (bez stabilizace) a pevné sklo Canon 50 mm f 1,8 na portréty.
V žádném případě nedoporučuji kupovat těla zrcadlovek v setech se základními objektivy (např. 18-55 mm).
Raději si kupte tělo a objektiv zvlášť a nebo v setu musí být opravdu nějaký slušný objektiv…
Stabilizace obrazu (VR)–  stabilizace obrazu se využívá na dlouhé časy – tedy na focení např. makra atp. na pohyb a krátký čas jí  určitě nevyužijete.

CO ZNAMENAJÍ TA ČÍSLA U OBJEKTIVŮ?
Máte objektivy z různou světelností a délkou – např. 70 – 300 mm (zoom, přiblížení, nebo ohnisková vzdálenost) a f 4.5 – 5.6 – To znamená, že při ohniskové vzdálenosti 70 mm (tedy nejkratší) máte clonu (f) 4.5 a s větším zoomem vám clona vyleze až na 5.6. S vyšší clonou vám klesá světelnost, proto – čím světelnější objektiv (nižší f) tím lepší a také dražší. Objektiv, které mají pouze jedno číslo u f (1.4, 1.8, 2.8, 4.0….) mají stejnou clonu (světelnost, hloubku ostrosti) po celé délce zoomu – tyto objektivy jsou nejlepší.
Pak jsou také pevné objektivy, které nepřibližují a ty jsou většinou perfektní na portréty, ale dá se s delšími ohnisky fotit i pohyb. Jsou většinou v ostrosti lepší než zoomy a krásně „kreslí“.

Na závěr mohu doporučit stránky www.paladix.cz , kde najdete bazar fototechniky z druhé ruky.
Opět nemohu říct, jestli bazarovou techniku ano, či ne… Je to jak se vším… Někdo si troufne, někdo ne…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>